Změny v oblasti agenturního zaměstnávání

Prezidentem republiky byla podepsána novela zákona o zaměstnanosti (zákon č. 435/2004 Sb., v platném znění), měnící též některá ustanovení zákoníku práce (zákon č. 262/2006 Sb., v platném znění) a dalších právních předpisů, která přináší změny zejména v oblasti agenturního zaměstnávání. Od nabytí účinnosti tak tuto novelu již dělí pouze formální vyhlášení ve Sbírce zákonů.

V souladu se svým záměrem novela zpřísňuje pravidla činnosti pro agentury práce – nově mají agentury povinnost při získání povolení složit kauci 500.000,- Kč, kterou navíc dodatečně musí poskytnout i stávající agentury práce, a to ve lhůtě tří měsíců od nabytí účinnosti novely. Po zániku povolení bude kauce uvolněna. Dochází rovněž k navýšení poplatku za vydání povolení. Při opakované žádosti o povolení však bude možné toto povolení na dobu neurčitou, což usnadní činnost zejména zavedeným agenturám práce, které doposud musely o povolení žádat v pravidelném tříletém intervalu.

Novela dále klade přísnější požadavky na odpovědné zástupce agentur práce – tuto funkci bude nadále možné vykonávat pouze v pracovním poměru s pracovní dobou v rozsahu nejméně 20 hodin týdně (s výjimkou odpovědných zástupců v postavení statutárního orgánu či člena statutárního orgánu právnické osoby). I zde mají stávající agentury práce pro uvedení smluvních vztahů s odpovědným zástupcem do souladu s novými požadavky lhůtu v délce tří měsíců.

Na druhou stranu však novela ruší omezení pro agentury práce ve vztahu k cizincům z třetích zemí a do budoucna tak agentury budou moci dočasně přidělovat k uživatelům i zaměstnance ze třetích zemí, kterým byla vydána zaměstnanecká karta, modrá karta nebo povolení k zaměstnání, což by mohlo usnadnit v současnosti poměrně obtížné dodávky pracovních sil v některých odvětvích.

Další novinkou je výslovně zavedení správního deliktu zastřeného zprostředkování zaměstnání, který reaguje na potřebu efektivního postihování subjektů obcházejících právní úpravu agenturního zaměstnávání dodáváním zaměstnanců na základě předstírané dodávky služeb dle „smlouvy o dílo“. K tomuto jednání v praxi dochází bohužel čím dál tím častěji, a to právě s ohledem na zoufalý nedostatek zaměstnanců obzvláště ve výrobě.

Novou povinností, která se tentokrát týká i uživatele agenturních zaměstnanců, bude zajištění, aby zaměstnanec agentury práce nebyl dočasně přidělen k výkonu práce u uživatele, u něhož je současně zaměstnán, nebo u kterého již v daný kalendářní měsíc působil či ještě působí v rámci přidělení jinou agenturou práce. I uživatelé budou dále moci být nově postiženi, nebude-li dohoda o dočasném přidělení zaměstnanců obsahovat údaje o mzdových a pracovních podmínkách srovnatelného kmenového zaměstnance uživatele, nebo pokud tyto údaje uvede uživatel nepravdivě.

Mimo oblast agenturního zaměstnávání dále novelou dochází ke zrušení možnosti výkonu činnosti na základě dohody o provedení práce pro osoby vedené v evidenci uchazečů o zaměstnání (tzv. nekolidující zaměstnání), a to bez ohledu na výši odměny z této dohody. Důvodem pro zrušení možnosti výkonu nekolidujícího zaměstnání na základě dohody o provedení práce má být jeho zneužívání, a to obzvláště u osob vedených v evidenci uchazečů dlouhodobě. Poněkud nekoncepčně pak novela mění i ustanovení zákoníku práce týkající se zákazu diskriminace, nicméně v této oblasti zásadní změny nepřináší.